7.2.2018 - 30.3.2019 Galerie Dundee Jam uvádí: "OXYMÓRON", výstava mladých kladenských umělců

Oxymóron je výstava věnovaná převážně amatérským umělcům v oboru fotografie a kresby. Tematika výstavy měla být původně pochmurná, ale díky deficitu děl umělců není tato tematika příliš striktní. Uvidíte díla umělců s naprosto odlišným pohledem na svět. Skupina lidí, kteří zde vystavují je seskupená naprosto nahodile. Jediné, co je pojí, je vášeň k umění a částečně i věk.

Nejmladším umělcem nejen v oboru fotografie ale i filmařiny je Filip Seidl (13 let), který by se chtěl svým koníčkem v budoucnu živit. Filip fotí už pět let a vše se naučil sám z vlastní iniciativy. Dále zde vystavuje Čenda Manina (14 let), který se kromě focení a kreslení věnuje ještě spoustě dalším aktivitám, například běhu, plavání, hře na klavír a na housle. Uvádí, že začínal fotografovat ve věku čtyř let z výšky kolen dospělých lidí. Eliška Sojkova (16 let) se zajímá o umění z mnoha perspektiv. Mezi její záliby patří i tanec, proto je hudba nedílnou součástí jejího života, také hraje na hudební nástroje a zpívá. Eliška kreslí již od útlého věku a to jen díky svému strýčkovi, který byl malířem a inspiroval ji k tomuto úžasnému koníčku. Kreslení ji mnohdy pomůže se odreagovat. Veronika Lehečková (17 let) kreslí již od raného dětství. Byl to její způsob, jak komunikovat s okolním světem a vyjádřit tak své pocity. Jejího talentu si všimli rodiče, kteří ji přihlásili na kroužek kreslení. Teď, po letech, kdy je po technické stránce na vyšší úrovni, by ráda našla svůj osobitý styl, který by nadále rozvíjela. Ráda cestuje a nechává se unášet tím, co lidé dokázali v dobrém i zlém. O pouhý měsíc starší Dominika Podubecká (taky 17 let) odmala hrála na kytaru a zpívala. Kromě toho velice obdivovala schopnosti uměleckých fotografů, což ji nedávno přimělo k tomu, začít fotit. Vzhledem k tomu, že fotí teprve krátkou dobu a s minimálním vybavením, si vede dost slušně. Zato Anna Leuchterová (19 let) se focení věnuje už více jak pět let. Zajímá se o industriální památky a architekturu 20. století. Kladenské ocelárny ji mnohokrát inspirovaly a pomohly k tvorbě, jako spoustě dalších umělců. Fotit začala naprosto spontánně a fotila vše, co zapůsobilo na její smysly. Robert Pavlů (20 let) je studentem právnické fakulty UK. Kromě studenta je Robert také DJ, hudebním producentem, skateboardistou a perfektním klavíristou. Focení se věnuje už rovných deset let a také již několikrát vystavoval. Rád zachycuje lidi a noční život. Kateřina Buriánková (21 let), studentka fakulty designu a grafiky Ladislava Sutnara, kreslila už jako malá holka. Její kariéra začala v ZUŠče. Káťa se ve volném čase věnuje ilustraci knih a sama knihy píše. Čerpá, jako spousta kladenských umělců, svou inspiraci ze symbolu Kladna - vyhaslých zbytků fabriky Poldi. Dokonce pro větší autentičnost do některých tmavších odstínů barev přidává prach ze zdejších oceláren. Jak vidíte, je zde veliký rozdíl nejen ve věku umělců, ale i v typu jejich tvorby. Doufáme, že se Vám díla budou co nejvíce zamlouvat a přejeme příjemný zbytek večera.

10.12.2018 - 10.2.2019 Galerie Dundee Jam uvádí: "PRÁCE STUDENTŮ", výstava soukromé střední umělecké školy designu

Výstavou v prostorách kladenského klubu Dundee Jam zavítá SSUŠD do kraje, který je pro samotnou studentskou základnu této školy svým způsobem určující. Právě Kladensko a nejbližší okolí má v současné době nejpočetnější zastoupení v řadách studentů naší školy a SSUŠD díky své geografické poloze každoročně zaznamenává suverénně největší počet žádostí uchazečů o studium žijících v této lokalitě. Svá díla zde představí současní, ale i bývalí studenti ve velmi pestrém žánrovém a technologickém rozmezí. Zastoupeny budou všechny umělecké ateliéry školy. Finální selektivní výběr prací bude cíleně navázán na samotné prostředí klubu, kde dostanou přednost především jakési vizuální scénáře(skici) nežli samotná "hotová" díla.

Škola vychovává absolventy jednotlivých uměleckých oborů a volné umělecké tvorby k vysoce profesionálnímu zvládnutí vyučovaných uměleckých disciplín. Každý student je formován i po stránce důkladné teoretické a jazykové přípravy tak, aby po absolutoriu školy mohl buď samostatně umělecky tvořit, otevřít si vlastní galerii, butik apod., nebo pokračovat dále ve studiu na vysokých školách u nás i v zahraničí. V rámci rozsáhlé mimoškolní činnosti škola spolupracuje s veřejnými i soukromými subjekty.

5.11.- 10.12.2018 Galerie Dundee Jam uvádí: "PROSTOR A ČAS", výstava výstava kreseb, autor: Tia Sacherová 

Martina Tia Sacherová je mladá výtvarnice, malířka a ilustrátorka, která vystudovala na SSUŠD obor užitá malba v atelieru akademického malíře Jaroslava Kláta. Náhoda ji přivedla do krásného prostředí Dundee Jam Music Clubu, kde vystavuje poprvé samostatně své obrazy. 

Prostor, čas, náhoda, vesmír, nicota, naděje …. to jsou témata, která nás oslovují každý den. Mladou malířku oslovila natolik, že vytvořila tuto sérii obrazů.  

Tia Sacherová

Narodila jsem se v Praze. Maminka mě od malička vedla tak, abych si sama hledala cestu toho, co mě baví. Přes sborový zpěv, balet, tanec, výtvarný obor na LŠU jsem se trochu oklikou dostala až na střední školu designu, kde jsem zprvu pomalu a nesměle hledala svoje místo a styl. 

Zatím stále hledám , objevuji a nalézám nové možnosti jak se výtvarně vyjádřit. Momentálně nejraději pracuji na větších plátnech s akrylovými barvami. Zkouším a experimentuji. Z toho pak vznikají díla, která Vám chci představit. 

Do budoucna bych se ráda výtvarně vyjádřila nejen na plátnech jako malířka, ale i jako tatérka. Fascinuje mě možnost "malovat" na kůži. 

6.9.- 8.10.2018 Galerie Dundee Jam uvádí: "DUNDEE JAM 20 LET A OBJEKTIV JIŘÍHO MICHLA", výstava fotografií, autor: Jiří Michl

20 let, je to moc nebo málo? Každopádně je to časový úsek, který ukrojí z lidského života pěknej kousek. Věřte nebo ne, výběr těchto fotek byl pěkný oříšek. Nevím, jak dalece se mi povedl, ale snažil jsem se.

Focení muzikantů v akci, je mým největším koněm a je mi jedno o jaký žánr se jedná, nejdůležitějším prvkem jsou při tom zachytitelné emoce. Fotím exkluzivně pro music club Dundee Jam, v elektronické podobě pak na vlastních webových stránkách www.jirimichl.cz

Fotím jako nadšený amatér hlavně pro radost svou a potají doufám, že i pro radost těch, které moje hudební postřehy osloví kladně.

Jiří Michl                                                                                                                                          

13.5.- 5.9.2018 Galerie Dundee Jam uvádí: "TÁBOR", výstava fotografií, autor: Karel Šustera

 

7.2.- 30.4.2018 Galerie Dundee Jam uvádí: "VZPOMÍNKA NA FILIPA TOPOLA", výstava fotografií, autor: Karel Šustera

 

 

 

1.11.2017- 6.2.2018 Galerie Dundee Jam uvádí: "JAZZ V ORAZECH", výběr maleb a kreseb hudebníků, autor: Václav Frolík

V 80. letech minulého století začal krystalizovat Frolíkův osobitý styl a vyprofilovala se tématika většiny jeho obrazů, která vyústila do několika námětových celků, z nichž nejvýraznější jsou cykly džezových muzikantů. Podněty pro svou práci čerpá z autentického prostředí džezových kaváren, klubů a festivalů, jichž je pravidelným návštěvníkem a na nichž si všímá nejen interpretů svého milovaného hudebního žánru, ale zároveň výrazných lidských tváří v blízkém detailu, obličejů poznamenaných stářím a životním údělem. Z nich pak technikou akční malby vytvoří figury srostlé se svým povoláním a posláním.

....

Autor ke svému jedinečnému stylu dospěl dlouholetým přirozeným a hlubokým zájmem o své inspirační zdroje a soustavným usilovným tříbením výrazových prostředků, které jej dovedly až k dnešní téměř archetypální znakovosti a lapidární kaligrafické zkratce.

...

/výběr z textu katalogu, Pavel Sedláček, 2014/

Václav Frolík /1946/ studoval u kladenského akademického malíře Ludvíka Jelínka. Je spoluzakladatelem výtvarných skupin Atelier a Brány. Na výstavě představuje přetisky akčních maleb vybraných pro hudební klub Dundee Jam. 

 

6.9.- 31.10.2017 Galerie Dundee Jam uvádí: "BOX U MEISNERŮ", výstava fotografií, autor: Vojtěch Richtrmoc

Baráčnický dům neboli U Meisnerů, historicky jeden z nejvýznamnějších kladenských hostinců, v roce 2001 pořádal v prostoru svého sálu pravidelně zápasy v boxu. Na výstavě můžete vidět výběr fotografií z této netradiční zábavy a krátké ohlédnutí v čase.

Vojtěch Richtrmoc

Jsem kladeňák, živím se reklamní grafikou v Praze.

Nejlepší a první foťák, který jsem měl byl úžasný středoformátový plasťák Corina. Nejlepší byl, protože pán ve Fotografii na hlavní třídě, kde mi z něj rodiče nechali tehdy vyvolat fotky, řekl, že jsou parádní.

Bylo mi cca 12 let. Pak gympl a Technická univerzita v Liberci.

Žádný focení. Až někdy ve třiceti jsem si koupil další nejlepší foťák Pentax Mz5n. Něco jsem fotil, vyvolával na chatě, kamarád Dan Šturc mě s fotkama poslal ke známému fotografovi, ten znalecky usoudil, že oko by tam bylo, takže jsem dál fotil pro radost.

Dokonce svatby dvou kamarádům, přírodu, kapelu Sedmu,  koncerty Tomislava Zvardoně atd., a taky box u Meisnerů. Fotky boxu se líbily Dáše Šubrtové, zorganizovala mi výstavu v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd v Praze, kde dělá kurátorku výstav. Díky Dášo! A kdo jiný než ona stojí za touto obnovenou výstavou v Dundee. 
Takže díky za pozornost a prostor.

 Vojtěch 

 

11.5.2017 - 5.9.2017 Galerie Dundee Jam uvádí: ZBLÍZKA, výstava nearanžovaných portrétů muzikantů, autor: Ája AYYA DVOŘÁČKOVÁ

„baví mě muzikanty foťákem chytat – vysmáté, soustředěné i zamyšlené …“

ÁJA DVOŘÁČKOVÁ se narodila v Českých Budějovicích, od dětství žije v Praze.

Maturovala na gymnáziu, poté na střední zdravotnické škole v oboru oční optik. Souběžně asi 10 let navštěvovala „výtvarku“ v tehdejší Lidové škole umění ve třídě akademické sochařky a skvělé dámy, paní Olgy Vohnoutové.

Vystřídala několik profesí, od roku 2002 je na „volné noze“ a se živí tím, čemu se věnuje odjakživa – grafikou a fotografováním, nejčastěji ve spojitosti s hudbou.

„Od chvíle, kdy jsem překonala ostych a poprvé namířila fotoaparát (tuším tehdy půjčený kinofilmový Kijev – skvělý kousek) směrem na pódium, byla jsem ztracena – koníček se změnil v obrovského koně.

Nemusím velká pódiová show, mám ráda intimní atmosféru menších klubů, kde je hudebníkům vidět do tváře, a pokouším se zachytit okamžiky a emoce, které jsou s hudbou nerozlučne spjaté. Mám ráda, když fotky hrají...

Zde vystavené fotografie jsou posbírané v průběhu asi dvou let v různých pražských klubech, jako momentky z pódia i ze zákulisí.

Foceno fotoaparátem Canon 5D Mark II.“

kontakt: aja@ayya.cz

8.3.2017 - 10.5.2017 Galerie Dundee Jam uvádí: „Pod zemí“, výstava fotografií, autor: Lucie Kolečkářová

Lucie Kolečkářová je teprve patnáctiletá nadějná fotografka z Hostivice. V letošním roce zahájila studium fotografie na prestižní "Hellichovce". Pracuje analogovými přistroji.

Přestože Lucie Kolečkářová je teprv na počátku studií výtvarné fotografie, její dosavadní tvorba má již výraznou koncepci a kontinuitu v zobrazování objevovaných témat. Její fotografie se upínají k městskému prostředí, nejsou však pohým street stylem. Autorka používá ve své práci původní analogovou technologii.

Lucie Kolečkářová:

"Je to celkem nedávno, co jsem se narodila v Motole dvěma milujícím rodičům a ze mě rozhodně nadšené sestře. Sem tam jsem nějak povyrostla, až jsem začala chodit na základní jazykovou školu, kam chodím i dnes. Přes keramiku, kytaru, balet a všelijaké koníčky, jsem se dostala k něčemu, co prostě nemá hranice a vlastně i žádná pravidla. Nehodlám se toho nějak vzdát, tak že moje studium bude pokračovat na střední grafické škole.

Kdysi jsem k Vánocům dostala starý foťák na kinofilm. Mít ho všude s sebou byla, je a vždy bude nutnost. No a pak to dopadá tak, že vám z toho vylezou fotky z metra."

 

14.12.2016 - 7.3.2017 Galerie Dundee Jam uvádí: „Poloautomatické kresby“, výstava kreseb, autor: David Froněk / Denis Krupp

 

11.10.2016 - 11.12.2016 Galerie Dundee Jam uvádí: „Tichá Fabrika“, výstava fotografií, autor: Jiří Hokův

Narozen 1963 v Kladně

Od roku 1990 se fotograficky věnuje žurnalistickému dokumentu. V posledním desetiletí natočil jako kameraman a režisér několik filmových dokumentů. V současné době působí v Audiovizuálním centru Fabrika v Kladně.

V roce 2015 začal dokumentovat mizející průmyslovou oblast v bývalé Poldovce. Právě v tomto prostředí vznikl samovolně i kalendář 2017, který je ve skicách zčásti představen právě na této výstavě.

Autor je 186 centimetrů vysoký, zavalité postavy. Má zelené oči a dnes již šedivé krátké vlasy. Pravidelně navštěvuje volební místnosti. Naposledy měl na sobě černou bundu US Army, červené kalhoty a na nohou měl dlouhé zaoblené nehty. Veškeré aktuální informace týkající se jeho osoby mu neprodleně sdělte.


6.8.2016 - 10.10.2016 Galerie Dundee Jam uvádí: „PLAKÁTY, KRESBY“ výstava, autor: Ivan Kubát

Nar. 1959 v Praze, dnes žije a tvoří v Kladně - Kročehlavech.

Vyučený prodavač, v 80. letech pracoval kromě své profese jako úpravář vody - chemik, skladník, pracovník výměnných akcí, vedoucí prodejny. Od r. 1991 do r. 2008 ve svobodném povolání jako comicsový kreslíř a ilustrátor. Dnes se živí jako řidič.

Svoje kresby publikoval od r. 1980 v časopise Nika a v bulletinu Taraxacum, v letech 1987 a 1988 v časopise ABC. Po revoluci se jeho comicsy a kresby objevovaly v časopisech Ikarie, Sextant, Český deník, Ahoj na sobotu, Kladenský expres, Flirt, Mladý svět, Spy, Blesk magazín, Večerník Praha a dalších. V letech 2004 - 2006 vytvářel pro deník Metro každodenní comics s názvem C'est la vie. Na začátku 90. let publikoval comicsy ve slovenském comics magazínu Bublinky, v letech 1997 - 1998 kreslil pro comicsový měsíčník Kiss comics, který vycházel v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Jako kreslíř spolupracoval také s několika reklamními agenturami (např. McCan a Ericksson).

První samostatnou výstavu měl v roce 1981 v Kulturním domě Unhošť, další samostatné výstavy následovaly v letech 1985 v KD Cíl v Praze 10, v roce 1987 v klubu Futurum v Praze na Smíchově a v roce 1996 v Kladně v Klubku 55. Zúčastnil se i několika společných výstav, např. Comics Salloon 90 v Erlangenu (Spolková republika Německo), Československé dny comics 1991 v KD Vltavská v Praze, Comicsové svety 1994 (Štátná galéria Nitra) a dalších. V roce 1992 získal na Celoslovenských dnech comics ocenění za comics D'Artagnan a 12 diamantových sponek.

Jeho tvorba byla představena formou článků a interview v Hospodářských novinách, Kladenském deníku a v Českém rozhlase v pořadu Host do domu, jeho kresby se objevily i v Československé televizi v pořadu Televizní klub mladých. Jako comicsový autor je zmíněn v publiaci Dějiny československého komiksu 20. století a v monografii Káji Saudka.

Dnes, po několikaleté tvůrčí přestávce, se věnuje převážně volné tvorbě (kresbám historických vozidel) a vytváří kresby pro tisk na trička. Je také frontman a autor písní kročehlavské hudební skupiny ATD...


26.5.2016 - 4.8.2016 Galerie Dundee Jam uvádí: „PHOTOORBIS“ výstava fotografií, autoři: Ivan Šulek, Miroslav Krhounek

 

 

6.4.2016 - 25.5.2016 Galerie Dundee Jam uvádí: „ŠPACHTLOVKY“ výstava kreseb, autor: Adéla Skleničková


 

20.1.2016-30.3.2016 Galerie Dundee Jam uvádí: „NEVINNÉ PORTUGALSKO“ výstava fotografií, autor: Jan Burian

Jan Burian se narodil v roce 1952 v Praze. Je povoláním písničkář, spisovatel, kulturní organizátor a průvodce turistů poněkolika zemích, o nichž napsal knihu. Kdysi byl součásti dvojice Burian & Dědeček, později natočil asi patnáct samostatných písňových alb, napsal kolem pěti set fejetonů (knihy Přízrak v nákupním středisku, Přímluva za dnešní dobu), letos vychází jeho nová kniha Kocouří pohled. Je také autorem obsáhlého životopisu svého otce E. F. Buriana a má na kontě asi dvě stovky televizních pořadů a včetně filmových dokumentů. V posledních třech letech pracoval hůavně pro rozhlasovou stanici Vltava (S Janem Burianem na sever, Jména a místa - kulturní mapa Portugalska a Moji hrdinové v písních. Déle než deset let je dramaturgem volného písničkářského sdružení Osamělí písničkáři, které založil...

Často fotografuje a občas vystavuje. „Kry a kostely“ (Island), „Santa Laura 1996“ (Chile), „...Například kanály“ (dekly od kanálů z celého světa), „Nevinné Portugalsko...“


5.11.2015-19.1.2016 Galerie Dundee Jam uvádí: „VŠECHNY MÉ LÁSKY“ výstava kreseb, autor: Kashee

" Kashee - vše co tvořím je od srdce a pro radost. Kreslím, maluji a vše se teprve učím. Jsem nadšený amatér samouk." jkkashee@seznam.cz


3.9.-5.11.2015 Galerie Dundee Jam uvádí: „KAŽDÝ NĚKDE MUSÍ BYDLET“ výstava kreseb, autor: Mikuláš Cacara

Mikuláš Cacara, se narodil 1958 ve Vimperku. Vystudoval SOŠV (Hollarka). Vystřídal řadu zaměstnání, např. lepič plakátů, propagační výtvarník, restaurátor pián a barokních soch a rovněž pracoval jako dělník v Poldi Kladno. Za minulého režimu vystavoval na různých místech, vzhledem k nekonformním tématům, pochopitelně co nejdál od oficiálního dohledu.

Žije ve Cvrčovicích nedaleko Kladna. Pilířem jeho tvorby je hlavně kresba, grafika, malba a monumentální tvorba. Tématicky je tvorba zacílena na vztahy muž – žena, mytologické příběhy, bizarnosti života, fantazie a také na mizející industriální architekturu okolí Kladna. Věnuje se tvorbě knižních vazeb a drobných plastik.

Ve firmě Vlastimil Čapka - Computer Design vytvořil kolekci vitráží. A tam také navrhnul a podílel se na realizaci několika skleněných kopulí zhotovených technikou zrcadlové vitráže do hotelů a casin v České republice.

Více z jeho tvorby můžete vidět na webových stránkách: http://www.cacara.wbs.cz/


 

16.5.-16.9.2015 Galerie Dundee Jam uvádí: “MŮJ ŽIVOT S FOTKOU – TVÁŘE A EMOCE“, autor: Jiří Michl  

V současné době žiji již 45 let na Kladně. S fotografováním to nebylo vždy jednoduché. Jako teenager jsem tátovou zrcadlovkou Kijev zkoušel  štěstí, ale nebylo to nic moc. Další dotek stále ještě analogový byla moje první zrcadlovka Praktika PLC-3. S tou to již bylo o něco lepší, ale stále jen tak do rodinného alba, i když pár fotek se mi již povedlo. Pak dlouho nic až příchodem digitálních technologií jsem se dostal k focení na kladenské radnici, kde jsem téměř 10 let pracoval jako „auťák“ a jako na „vedlejšák“ jsem fotil pro radnici. Následně jsem vystřídal několik analogových a posléze i digitálních zrcadlovek a pokoušel jsem se v podstatě samostudiem pronikat do tajů toho krásného koníčku. V současné době jsem „zakotvil“ jako rentiér ČSSZ u techniky značky Nikon.

Fotím svatby, večírky, rauty, firemní akce a v podstatě jakékoliv zakázky tohoto druhu. V poslední době fotím nejvíce pro firmu DACHSER a autosalon NEVECOM.

Mým největším “ koněm“ je focení muzikantů v „akci“ a je mi jedno o jaký žánr se jedná. Nejdůležitějším prvkem jsou při tom zachytitelné emoce. Fotím exkluzivně pro kladenský music bar DUNDEEJAM. Tam můžete vidět pár mých fotek. V elektronické podobě pak na vlastních webových stránkáchwww.jirimichl.cz a stránkách www.photoextract.com , kde jsem umístil pár fotek na začátku svých publikačních aktivit..

Předloni jsem měl svojí první autorskou výstavu v rámci Slánských jazzových dnů. Letos jsem měl výstavu v Galerii Sítná. Tato výstava pro mě byla druhá  autorská.

Posuzujte tuto „podívanou“ přísně, ale s trochou shovívavosti. Fotím jako nadšený amatér hlavně pro radost svou a potají doufám, že i pro radost těch, které moje hudební postřehy osloví kladně.

 

10.2.-15.5.2015 Galerie Dundee Jam uvádí: MADE IN ROOM výstava grafik, autor: Barbora Krejčířová

Narodila jsem se roku 1984 v Brně, studovala jsem v Ateliéru veškerého sochařství Kurta Gebauera na pražské UMPRUM a několik posledních let žiji v Kladně. V Brně jsem odmaturovala jako grafička, ilustrátorka na Střední škole umění a designu, stylu a módy a vyučila se keramičkou na SOU tradičních řemesel. V Brně mám též sochařskou realizaci Setkání na Cacovickém ostrově v Maloměřicích. V Kladně se s mojí prací můžete setkat v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích: Turbohaluz, na stěně záplavu a Rekultivace, v jámové budově Mayrau. Tématiku kladenského industriálu jsem užila i v kolekci bižuterních šperků. V současnosti vytvářím zvířecí potvůrky pod značkou Čoolek.

   Pro výstavu jsem oprášila techniku linorytu, se kterou jsem pracovala nejčastěji na střední škole. Mám ráda obhroublí rukopis linorytu i s nedokonalostmi tisku, které pak působí tak živě. Mám ráda ten okamžik, kdy pomalu sundávám matrici z papíru nebo látky a jsem překvapená co pod ní zůstává. Ráda používám malé matrice jako razítka, protože mi dávají spoustu možností, jak  bude tisk vypadat.

I když děti nejsou infekční nemoc, trávím většinu času se svým dvouletým synem doma, v pokoji. Odtud i název výstavy, který by se dal vyjádřit i matematicky 7krát 70x100 v místnosti 5x5 = tolik nápadů a tak málo místa.

 

26.11.2014 - 10.2.2015 Galerie Dundee Jam uvádí:  CESTA…výstava fotografií, autor:Norbi Kovács

Autor  Norbi Kovacs se narodil 3. 6. 1968 na náměstí Plaza Mayor v Madridu v roce 2008 jsem zmáčkl spoušť malého kompaktu Sony, abych vyfotil v kavárně pod stolem skotačící vrabčáky. V tom okamžiku jsem ani ve snu netušíl, že tímhle zmáčknutím spouště zároveň startuji svoji druhou největší vášeň vedle hudby.

Focení.                                                                                                                                         Ta první fotka se mi zdála poněkud placatá a tehdy jsem vlastně ani pořádně nevěděl proč. Začínal jsem se shánět po literatuře a pořidil si svoji první zrcadlovku Canon 400D. Od té doby se mi koníček stal koněm. Díky intenzivnímu hraní a cestování nemám nouzi o náměty, ale převažuje u mne focení portrétů plenérů. Na koncertech se mi často podařilo zachytit senzační momentky špičkových muzikantů. Tommy Emmanuel, Steve White, Laurence Juber a mnoho dalších se mi tak stali nejen kolegy při hraní, ale dali mi i skvělou příležitost k potrétování. Dnes k focení používám Canon 7D. Na tuto výstavu jsem vybral fotky z cest po Řecku, kam každý rok jezdím s rodinou. Většina záběrů je focena brzy ráno, kdy má pro mne krajina největší sílu a kouzlo.

A jak jde focení a hudba dohromady? Skvěle! U obojího je potřeba být na správném místě a k tomu dobře naladěn.

Norbi

 

25.9.-25.11.2014 Galerie Dundee Jam uvádí: výstava SIRKOVKY a tak podobně  autor: Tomáš Landsinger

Galerie klubu Dundee Jam vás srdečně zve na výstavu - autor Tomáš Landsinger: linorytové grafity.

Rozhovor s autorem:

Jak se to stalo, že tě uchvátily sirkovky? Je to způsobeno rozměrem, technikou nebo tvým sběratelstvím?

Asi to bude díky všemu dohromady... Líbí se mi formát známek a nálepky od sirek, viněty na flaškách i nálepky z banánů... Malinkatá grafická dílka, jako součást spotřebního zboží, která už můžou o produktu něco naznačit. A kus lina a dvě dlátka jsou celkem skladné nástroje, takže dloubat lino se dá prakticky kdekoliv.


Takže k práci nepotřebuješ úplný klid? Malé kousky lina si vozíš sebou třeba na chalupu nebo do práce nebo do hospody? Myslím si, že moc lidí o tvé malé vášni neví.

Dřív jsem to s sebou vozil v neškodném množství a na prostředí nebyl nějak moc náročný, ale už to takhle moc nedělám. Beru si s sebou dlátka a lino v případě, že mám určitou šanci někde se s nima zašít. A hlavně když je dost motivů k rytí. Co se týká lidí, kteří o mé libůstce ví, tak je to malý okruh přátel, které čas od času zahltím krabičkama sirek s vylepšenou nálepkou.


Jaké jsou tvé inspirační zdroje pro motivy na krabičky? Jsou to zážitky, film, výstava? Děláš je v určitých sériích?

Inspiraci tahám ze všeho kolem. Vidím flek na chodníku, co vypadá jako obřadní maska nějakého zapomenutého kmene, nebo kus textu v knize, který vyvolá jasný obraz. Zkraje mi dokonce pár motivů nakreslili kamarádi, protože se mi ty moje věci zdály nanicovatý. A teď to bude zhruba rok, co jsem začal dloubat do lina kresbičky mé čtyřleté dcerky. Objevila na stole připravenou čistou desku lina a vzala to jako další plochu k malování. Tak jsem si řek, a proč vlastně ne. Sirkovky - tedy formát krabičky od zápalek, dělám na desce většinou po devíti kusech. Původně to bylo myšlené jako ucelená série (připravená k rozstříhání na jednotlivé kusy), ale protože se mi do toho časem zamotaly jiné motivy, které navíc nejsou všechny ryté jedním směrem, nepůsobí to tak kompaktním dojmem.


Co tě na tvé práci zpětně naplňuje? Je to relax, radost, že se to někomu líbí, že si to třeba někdo dá do své sbírky nebo je to čištění hlavy?

O linorytí si myslím, že je to takovej nějakej druh zenovýho cvičení. Zklidňuje mě ten proces rytí a zároveň zneklidňuje očekávání výsledku, jestli to bude vypadat jak si představuju. Když se zaberu do práce a zatajím dech, hledím si detailů a oči a ruce se úplně spojí s tou deskou, je to vono... a ten pocit mě blaží i zpětně. A jestli z toho výsledku má pak ještě někdo radost, tak mě to určitě těší.


Tiskneš sám doma?

Tisknu si sám, na tisk té poslední série jsem ale poprosil o pomoc kamaráda Davida, má velkou satinýrku a dlouholeté zkušenosti - za což mu srdečně děkuju.


Ještě se vrátím k tvé vášni ve sběratelství? V čem spočívá? Co sbíráš? Jak je utříděná tvá sbírka?

Nemám sbírku (pokud se vůbec dá mluvit o sbírce) nějak organizovanou, kde bych si dával do vitrínky nejlepší exponáty a jednou týdně je oprašoval. Je to spíš hromada rozličných věcí, které mě zaujaly, chronologicky kladené na sebe…, věci se kterými jsem v době sběru počítal s nějakým pozdějším využitím, recyklací apod..


Jak jsi nalezené věci znova použil? Je to spíš ve formě opravil nebo změnil jejich využití v nové?

Staly se součástí nového, součástí koláže, něco změnil, něco přidal, pospojoval, podivoval, založil, zapomněl...


Ještě poslední otázku. Tvá žena Zuzana se také příležitostně věnuje kresbě a grafice. Dělali jste na některé práci společně?

Se Zuzkou máme jedno báječné společné dílko a myslím, že se nám fakt povedlo - teď jsou mu čtyři a půl roku. Jinak mi předkreslila obálku (která musela vypadat dobře) ke knize básniček pro kamarádku. Bohužel kamarádka si to rozmyslela pár dnů před finišem… Ale myslím, že se i tak povedla. Kromě toho, mám rozpracovanou jednu stolní hru, kterou zná úplně každý, poprosil jsem o spolupráci Zanu, Iliase a pár lidí, kteří jsou té myšlence nakloněni... Doufám, že to do konce roku stihnu.

Díky.

Ptala se Dagmar Šubrtová

 

Čtvrtek 5.6.2014 VERNISÁŽ - SEDM, Zuzana Landsingerová 19.00h. dj._L&C

kombinované kresby

ROZHOVOR:

1 Jak ses dostala k malování a kreslení? - K malování jsem se dostala v útlém věku, zjistila jsem, že pěkná kresba je něco, za co jsem od !dospělých! chválena. Tak jsem teatrálně svoje kousky opakovala. Stalo se mi to osudným. Dnes už mě víceméně nikdo nechválí a já pořád potřebuji produkovat svoje kresebné výpovědi.

2 Co pro tebe malování je? Nezbytnost, proces nebo ventil? -Původně jsem měla kresbu jako nezbytný komunikační prostředek, dnes mi ulehčuje ostatní okolnosti.

3 Kdybys měla dostatek času, co bys ze svých plánů zrealizovala? -Zajímají mě nové směry, spíše než konkrétní projekt, bych ráda ovládala svérázné techniky street-artu.

4 Tvá výstava reaguje určitou knihu od Neila Gaimana, já sama jsem jí nečetla, můžeš nám jí přiblížit? - Neil Gaiman vytvořil geniální sérii příběhů, která je postavena na panteonu sedm Věčných. Je to symbolická záležitost. Dle mého soudu nelze Sandmanovi nic vytknou. Pro ty, kteří jej neznají, je právě toto eventuelním zprostředkování k literárnímu zpracování.


3.4.-3.6.2014 Galerie Dundee Jam uvádí: výstava MUZIKANTI  autor: Jiří Kupka

Fotograf Jiří Kupka vystavuje soubor fotografií hudebníků z prostředí české i slovenské rockové a folkové scény. Fotografie vznikly v období posledních pěti let a jsou volně propojeny osobností houslisty Jana Hrubého. Vystavené fotografie bude možno zakoupit. Celý výtěžek prodeje bude věnován kladenské škole Korálek, která pracuje s postiženými dětmi.

Vážení příznivci klubu Dundee Jam a jeho Galerie.

Dovolte mi představit Vám několik fotografií z muzikantského prostředí pořízených v posledních pěti letech a napsat stručně něco o mé dosavadní práci.

V první řadě musím uvést, že zásadní význam pro moje fotografování mělo to, že jsem se shodou šťastných okolností seznámil v roce 2008 s houslistou Janem Hrubým, kterého jsem samozřejmě znal z mnoha jeho nahrávek i z živých koncertů. Postupně jsem začal Jana občas doprovázet na jeho vystoupení ve všech možných sestavách, ve kterých hrál a hraje. To mně poskytlo jedinečnou příležitost dostat se do zákulisí i šaten mnoha sálů, divadel i venkovních jevišť. Díky Janovi mě postupně mnoho muzikantů začalo brát skoro jako člena týmu, který i fotografuje. Což je pro fotografa-hudebního fanouška jedinečná šance, kterou jsem se snažil (a ještě snad budu snažit) nepromarnit. Otevřel se mi celý nový svět a poznal jsem zblízka opravdu mnoho skvělých lidí.

            Profesionálně jsem fotografoval reportáže ze společenských a sportovních akcí, kongresů a podobně.

            Jinak jediným mým významným veřejným fotografickým počinem byla výstava “Pocta Karlu Hynku Máchovi a Ludvíku Kunderovi, kterou uspořádalo pod patronátem Ministerstva kultury Oblastní muzeum v Litoměřicích. Materiál jsem sbíral postupně během asi dvou let v Litoměřicích a v Kunštátě na Moravě. Část souboru byla pak vystavena i v Kunštátě. To byl další svět, do kterého jsem se podíval díky fotografii.

            Dále jsem se podílel na fotografické části knihy “Housle tečka Hrubý”a na třídílném CD Společné světy, které nahrál Jan Hrubý se Seanem Barrym a dcerou Andreou.

            To bude asi tak vše. Doufám, že se Vám výstava nebo alespoň nějaká fotka bude líbit.

            Jiří Kupka

P.S. Tato výstava je zároveň podpůrnou akcí pro kladenskou školu Korálek, kterou navštěvují děti s kombinovaným postižením. Vystavené fotografie si můžete zakoupit.  Celá Vámi zaplacená částka, kterou necháváme na Vašem uvážení a možnostech, bude přímým sponzorským darem. Podrobnosti zde v klubu. Děkujeme.

A další poděkování autora zejména:

Janu Hrubému
Zuzaně Hrubé

Martině Škrlantové

Mojí ženě Janě

Ivanovi Prokopovi

Ivanovi Smejkalovi

Andree a Seanovi

Klubu Dundee Jam

Všem fotografovaným obětem

…………………
 Zpět